Zoznámte sa s fascinujúcou no nebezpečnou kajmanou dravou
Úvod » Zoznámte sa s fascinujúcou no nebezpečnou kajmanou dravou

Minulý týždeň sme si pripomenuli Svetový deň korytnačiek. V našej zoologickej záhrade môžete vidieť viacero druhov týchto plazov, väčšina sa ich nachádza v budove Vivária. Výnimku tvoria korytnačky leopardie, ktoré nájdete v súčasnom Pavilóne slonov.

Vo Viváriu je viacero druhov suchozemských aj vodných korytnačiek. Každá z nich je zaujímavá a dal by sa o nej napísať  samostatný článok. Avšak druhom, ktorý zaujme väčšinu návštevníkov najviac je určite kajmanka dravá (Chelydra serpentina).

Ide o vodnú korytnačku, ktorej prirodzeným domovom sú stojaté a pomaly tečúce vody v Amerike. Tak ako nepohnute ju môžete vidieť v našej zoo, rovnako skryte a bez pohybu striehne na korisť v prírode, kde sa v plytkých vodách skryje v bahne. Loví ryby, žaby, vodné hady, malé vtáky a drobné cicavce. Nepohrdne ani zdochlinami.

Kajmanka dravá je veľká robustná korytnačka, so silnými pazúrmi a čeľusťami. Pri neodbornej manipulácii dokáže prehryznúť aj ľudskú ruku. Ako už jej pomenovanie naznačuje, ide o naozaj dravú korytnačku, ktorá v prípade ohrozenia vie byť veľmi agresívna.

Kajmanky môžu vážiť až do 25 kilogramov, v ľudskej starostlivosti sa dožívajú cez 45 rokov, vo voľnej prírode je to okolo 30 rokov. Ak si chcete kajmanku dravú prezrieť zblízka, máte možnosť ju vidieť v expozícii na prízemí Vivária, nájdete tu ju po ľavej strane.

Simona Kubičková

Foto: archív Národnej zoo Bojnice