Žralok Afriky
Úvod » Žralok Afriky

Binga botswanská (Hydrocynus vittatus), nazývaná aj binga pruhovaná je sladkovodný druh dravej ryby z čeľade Alestiidae. Patrí k piatim známym druhom takzvaných tigrích rýb (z anglického tigersfish). Sú to endemické,  mimoriadne dravé ryby afrického kontinentu. Ich rodový latinský názov Hydrocynus v doslovnom preklade znamená „riečny pes“. Binga botswanská sa vyskytuje vo veľkej časti subsaharskej Afriky. V obrovských počtoch žije v delte rieky Okavango v Botswane, v riekach Niger, Omo, Kongo alebo Zambezi, zo známejších jazier napríklad v Bangweulu, Tanganike či Rukwe. Dožíva sa osem rokov a bežne dosahuje veľkosť 40 až 65 cm. Najväčší zdokumentovaný jedinec meral 105 cm a vážil 28 kg.

Binga botswanská sa pohybuje a loví predovšetkým u hladiny, počas lovu sa orientuje hlavne zrakom. Pri vysokej rýchlosti „prečesáva“ tok a starostlivo sleduje hladinu. Loví predovšetkým ryby, pričom je veľmi rýchla a obratná. Hoci je všeobecne známe, že niektoré ryby bežne lovia vtáky na hladine, binga botswanská je zatiaľ jediná sladkovodná ryba na svete, u ktorej boli opakovane zdokumentované prípady lovu letiacich vtákov nad hladinou rieky. V niektorých oblastiach južnej Afriky bingy týmto spôsobom lovia lastovičky (Hirundo rustica).

V masívnych čeľustiach má 32 ostrých zubov, ktorými dokáže ulovenú korisť doslova rozpoliť. Aj preto sa tigrím rybám hovorí sladkovodné žraloky Afriky. Len máloktorá ryba na svete je opradená toľkými legendami ako bingy. Tieto sladkovodné ryby domorodým rybárom naháňajú hrôzu, existuje mnoho hrôzostrašných príbehov o ľuďoch, ktorí boli tigrou rybou napadnutí či dokonca usmrtení a stiahnutí do hlbín afrických riek a jazier.

Bingu botswanskú (Hydrocynus vittatus) chová Národná zoo Bojnice ako jediná zoo na Slovensku.