Zranená veverica stromová našla pomoc v rehabilitačnej stanici bojnickej zoo
Úvod » Zranená veverica stromová našla pomoc v rehabilitačnej stanici bojnickej zoo

Koncom mája bolo do rehabilitačnej stanice v zoo Bojnice prinesené mláďa veverice stromovej, ktorá je na území SR chráneným živočíchom. 

Ide o veľmi obľúbený druh hlodavca, ktorého s úžasom obdivujú najmä deti. Niet divu, veverica je veľmi roztomilé zvieratko, ktoré vyčarí úsmev na tvári azda každému, kto s ňou príde do priamej konfrontácie. V minulosti sa jednalo o veľmi rozmnožený druh hlodavca, no v súčasnosti majú však veverice tendenciu znižovať svoju početnosť a tak je záchrana každého jedinca jednou z našich priorít.

Veverica stromová sa vyskytuje vo všetkých typoch lesných porastov a väčších plochách stromovej zelene. Hlavnou zložkou jej potravy sú semená rastlín (najmä ihličnanov), lesné plody a huby. Príležitostne konzumuje aj hmyz, vtáčie vajcia a mláďatá. Rozmnožuje sa dvakrát do roka, od začiatku februára do marca a od mája do konca júna. Po 35-40 dňoch rodí samica 3-5 mláďat, ktoré sa osamostatňujú v ôsmom týždni. Pri ohrození prenáša mláďatá do iného hniezda. Veverice pohlavne dospievajú v prvom roku života a dožívajú sa 5-6 rokov.

Mláďatko privezené do rehabilitačnej stanice bojnickej zoo vypadlo z hniezda spolu so súrodencom, ktorému sa už žiaľ pomôcť nedalo. Malého “veveričiaka” nálezcovia priniesli do zoo Bojnice vo veľmi vážnom stave, so zranením hlavy. Už na prvý pohľad bolo jasné, že bez pomoci neprežije. Mláďa je v súčasnosti umiestnené v opatere veterinárneho lekára a veríme, že jeho stav sa začne zlepšovať.