Zrehabilitovaný jastrab krahulec sa vrátil na oblohu
Úvod » Zrehabilitovaný jastrab krahulec sa vrátil na oblohu

 

Medzi pomerne rozšírené druhy vtáctva z čeľade jastrabovitých patrí jastrab krahulec. Je rozšírený takmer po celom svete. Hniezdi v Palearktíde od severozápadnej Afriky až po Japonsko, od polárneho kruhu až po Himaláje. Na Slovensku bolo zistené pravdepodobné hniezdenie v 78 % mapovaných plôch a zimovanie preukázané v 88,30 % mapovaných plôch. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov, jastrab krahulec patrí medzi najmenej ohrozené druhy. Jeho celková populácia je stabilná.

V zime naše krahulce obyčajne odlietajú južnejšie a k nám prilietajú severské jedince. Vo veľkej miere sa živia drobnými spevavcami. Korisť hľadajú obyčajne vtedy, keď lietajú nízko nad okrajom lesa a nad krovím. Lovia ju aj na zemi. Hniezdia v lesoch, najčastejšie v ihličnatých. Hniezda majú postavené zo suchých konárikov a vystlané kúskami kôry z ihličnatých stromov. Používajú aj hniezda iných vtákov a veveričiek.

Pri lovení potravy a premiestňovaní sa, nie je ničím výnimočné, že u jastrabov dochádza k častým zraneniam, ba dokonca k úhynom. Na tieto vtáky číha nebezpečenstvo prakticky na každom kroku. Ohrozujú ich stožiare vysokého napätia, iná zver, ale i ľudia. Častokrát dochádza k neželaným nárazom, po ktorých môžu byť ich zranenia fatálne. Jedným z takýchto prípadov bol aj príbeh jastraba, ktorý sa vďaka pozornosti dobrých ľudí ocitol za bránami Národnej zoologickej záhrady. Privezený bol koncom októbra so silným otrasom mozgu. V jeho prípade rozhodovali sekundy a zoológom v rehabilitačnej stanici Bojnice sa napokon podarilo jeho život zachrániť. Na rehabilitáciu potreboval iba desať dní a následne sa vrátil tam, kam patrí, teda na oblohu.