Úvod » Zvieratá » Antilopa bongo
Antilopa bongo
Tragelaphus eurycerus

Antilopa bongo (Tragelaphus euryceros) je najväčšia a pravdepodobne najkrajšia pralesná antilopa. Pochádza z Afriky, kde sa vyskytuje v dvoch izolovaných poddruhoch. Kým prvý obýva nížinné lesy západnej a strednej Afriky, druhý dnes prežíva v počte menej ako 80 jedincov výlučne v kenských horských pralesoch pohoria Mau Mau a Aberdare. V Ugande už vyhynul, rovnako aj na hore Keňa. V našej zoologickej záhrade chováme práve tento horský alebo východný poddruh bonga (T.e.isaaci). Antilopa bongo žije skryte a je prirodzene plachá.

Hlavnými príčinami silného poklesu jej počtov sú ničenie biotopov, ilegálny lov pre mäso a trofejní lovci. Rohy majú obe pohlavia, ich špičky sú slonovinovo biele. Samce sú väčšie, tmavšie a so silnejším krkom a rohmi. Základné sfarbenie je tmavo červenohnedé, typických je 10-16 zvislých bielych pásov, vnútorná strana končatín je biela, na tvári majú škvrny, špecifický je tzv. prehnutý “kaprí” chrbát, ktorý je uspôsobením na podliezanie pralesných porastov. Pohybuje sa rozvážne a pomaly, povahou je to skôr citlivé a plaché zviera. S chovom tejto chúlostivej antilopy začala bojnická zoo v roku 1995. Prvé mláďa sa narodilo roku 1999.

V zoo sveta sa chová okolo 540 jedincov tohto poddruhu, čo je viac ako dnes žije vo voľnej prírode. Prvé v zoo narodené antilopy bongo už boli prevezené pod horu Keňa, kde prebieha projekt návratu tejto antilopy do jej pôvodnej domoviny. Program EEP vedie anglická ZOO Marwell.
Iné meno: bongo alebo bongo horský