Táto ryba je nositeľom nezvyčajného latinského mena. Rodové meno Tyrannochromis pochádza z gréčtiny: “Tyranos” znamená despotický, tyranský, “chromis” je označenie pre rybu ostriežovitého typu. Vskutku ide o akéhosi “tyranosaura” alebo T-rexa z jazera Malawi. V rode poznáme len 4 druhy, druh papuľovca tyranského bol vedecky opísaný najneskôr, v roku 1989. V jazere je široko rozšírený. Živí sa lovom rôznych druhov mbuna cichlíd do 6 cm, ktoré prenasleduje medzi skalnými útesmi. Jeho príbuzný papuľovec veľkoústy (T. macrostoma) loví skôr v piesčitých oblastiach dna jazera. Samec môže dorastať až do 30 cm, samica do 24 cm. Samec dospievaním mení sfarbenie, najprv mu zmodrá hlava, neskôr ostatná časť tela. V neresovom sfarbení je celý belaso modrý.
Predtým ho akvaristi zvykli pomenúvať Haplochromis macrostoma, dnes je T. macrostoma samostatný druh. Pohybuje sa na okraji útesov a zapláva až do hĺbky 30 m. Vytvára dve zemepisné formy, južná forma sa od severnej odlišuje menej výraznými vertikálnymi pásmi v kresbe. Samce v období neresu budujú piesočné krátery, ktoré si strážia aj so samicami s mladými v papuľke. Svetový expert na malavijské cichlidy Ad Konings pozoroval takéto krátery pri ostrovoch Hongi alebo Thumbi West. Na inom mieste zas videl samca brániaceho štrbinu medzi skalami a nie piesočný kráter.
Samica nosí mladé až 6 týždňov, v tom čase sa nevzďaľuje príliš od samčieho územia. Mladých môže byť do 80. Za celé toto obdobie, rovnako ako aj iné nosiace samice afrických cichlíd, nežerie. V akváriu je to relatívne mierumilovná a pokojná ryba. K chovu je potrebných aspoň 800 litrov vody. Postačia mu hmyzie larvy, kôrovce alebo len kvalitné, hlavne granulované a na bielkoviny bohaté krmivá. Papuľovec tyranský patrí medzi tri najčastejšie druhy predátorov jazera, všetky tri chováme v našej zoo (okrem neho je to aj Aristochromis christyi a Exochochromis anagenys). Druh vystavujeme od marca 2014, pár pochádza z chovu v Nemecku. Samec meral v čase dovozu 18 cm.