Pavilón slonov v médiách
Úvod » Pavilón slonov v médiách

22.2.2017: Maja a Gula dostanú nový pavilón slonov: Nakreslite ako má vyzerať a získajte zoocenu!

Zdroj: www.1.pluska.sk

https://www1.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/maja-gula-dostanu-novy-pavilon-slonov-nakreslite-ako-ma-vyzerat-ziskajte-zoocenu

Zoologická záhrada Bojnice sa rozhodla vybudovať nový pavilón slonov. A nie hocijaký, taký, aký navrhnú návštevníci. Svoj návrh im môžete poslať aj vy alebo vaše deti. Rozhodnete tak aký domov dostanú slonice Maja a Gula na dôchodok.

Zoo Bojnice je jediná na Slovensku, ktorá má slony. „Chováme dve samice slona afrického, Maju a Gulu. Prišli k nám v roku 1984 a dodnes sú na Slovensku jediné,“ povedala nám Simona Kubičková zo Zoo Bojnice.

Zoologickej záhrade záleží na tom, aby sa nový pavilón slonov páčil ich obyvateľom aj návštevníkom. Preto vyhlásila súťaž na návrh ako má vyzerať. Deti môžu posielať kresby, maľby či koláže veľkosti A4, ostatní, aj profíci aj počítačovo spracované návrhy. Uzávierka súťaže je 30. júna a výhercovia z každej kategórie získajú zaujímavé zooceny.  Všetci ostatní dobrý pocit, že prispeli k dobrej veci. Navyše súťažné práce budú vystavené na webovej stránke zoo aj v jej areáli.

6.3.2017: Zoo Bojnice vyhlásila súťaž navrhni svoj pavilón slonov

Zdroj: www.snn.sk

https://snn.sk/teraz_sk_247294/

Navrhnúť, ako by mohol vyzerať pavilón sloníc Maje a Gule, môže verejnosť v súťaži, ktorú vyhlásila zoologická záhrada v Bojniciach. Najlepšie návrhy aj odmení, informovala jej hovorkyňa Simona Kubičková.

Súťaž Navrhni svoj pavilón slonov má dve kategórie, a to Detskými očami a Očami “profíkov”. Deti budú môcť zaslať ľubovoľný 2D návrh pavilónu, jeho vonkajších či vnútorných priestorov, použiť pritom môžu rôznu techniku. V prípade profesionálov by mal byť 2D návrh podoby pavilónu sloníc ručne kreslený, alebo vytvorený v grafickom programe. Zoo od nich vyžaduje minimálne dva pohľady, vonkajší a vnútorný.

Uzávierku súťaže stanovila bojnická zoologická záhrada na 30. júna. Jej výhercov vyhlási na Svetový deň slonov, teda 12. augusta. Práce vystaví aj na svojej webovej stránke, facebooku a vo svojom areáli.

“Súťaž nie je určená na výber návrhu, ktorý sa použije pri realizácii pavilónu slonov v Zoo Bojnice. Víťazi ani súťažiaci nemajú právo požadovať, aby ich práca bola použitá, no zoo sa ňou môže inšpirovať,” upozornila Kubičková.

28.9.2017: VYHODNOTENIE VÝTVARNÁ SÚŤAŽ – Navrhni si svoj pavilón slonov

Zdroj: www.zoobojnice.sk

https://zoobojnice.sk/navrhni-si-svoj-pavilon-slonov/

Národná zoologická záhrada Bojnice vyhlásila výtvarnú súťaž s názvom “Navrhni si svoj pavilón slonov”, do ktorej sa zapojilo veľké množstvo súťažiacich.

Pôvodne boli vyhlásené dve kategórie: Detskými očami a Očami “profíkov”.

Pre veľký záujem a množstvo zaslaných súťažných prác, sme sa rozhodli kategórie rozšíriť: Kategória do 5 rokov, Kategória 6 – 9 rokov, Kategória 10 – 12 rokov, Kategória očami “profíkov”, Kategória Ostatné a Kategória Súťažiaci s hendikepom.

Hodnotiaca komisia zložená zo zamestnancov Národnej zoo Bojnice po náročnom rozhodovaní medzi jednotlivými kresbami, ktoré boli veľmi pekné a milé, rozhodla o víťazoch:

Kategória do 5 rokov: Marínka Koscelníková

Kategória 6 – 9 rokov: Nikolka Maslovská

Kategória 10 – 12 rokov: 1.Rudolf Boczek, 2.Magdalénka Kačaliaková, 3.Dominik Parašín

Kategória Očami “profíkov”: Václav Křápek

Kategória Ostatné: Patrícia Žigová

Kategória Súťažiaci s hendikepom: Lucka Gaálová

30.11.2018: Dve africké zvieratá sa začínajú tešiť na nový domov: Vláda zaplatí slonom 4 milióny € za výbeh

Zdroj: www.cas.sk

https://www.cas.sk/clanok/772859/dve-africke-zvierata-sa-zacinaju-tesit-na-novy-domov-vlada-zaplati-slonom-4-miliony-za-vybeh/

Slovenskej ekonomike sa darí a pocítia to nielen obyvatelia, ale aj africké slony! Krajina v budúcom roku smeruje k vyrovnanému rozpočtu, a tak sa našli peniaze aj pre jediné dve slonice na Slovensku – Maju a Gulu.

Ministerstvo životného prostredia pre ne navrhlo v bojnickej zoo vybudovať nový pavilón. Stavba výbehu by mala štátnemu rozpočtu zhltnúť 4,3 milióna eur. Ako bude vyzerať? Národná zoologická záhrada v Bojniciach je jediným zariadením na Slovensku, kde môžu návštevníci vidieť slony. Dve samice slona afrického chová zoo už 34 rokov, pochádzajú zo Zimbabwe. Kým Gula stála vtedajších 84 000 korún, Maju vymenili za pštrosy emu, muflóny, srny a rysa ostrovida. Samotná zoo priznáva, že ide o najväčšie lákadlo pre návštevníkov, no sloní výbeh už dávno nespĺňa potrebné požiadavky.

„Z návštevníckeho hľadiska sú v našej zoo hlavnou atrakciou, obývajú pavilón, ktorý napriek snahám viacerých zainteresovaných už nezodpovedá moderným poznatkom a kritériám,“ uvádza zoo. Za pravdu záhrade dáva aj hlavný ošetrovateľ slonov pražskej zoo, ktorá bola pre Bojnice inšpiráciou. „Už to muselo prísť. Slony sú najväčším ťahákom. Ja som videl aj ten projekt. My chovatelia slonov z Česka a zo Slovenska sme v kontakte, stretávame sa raz ročne,“ uviedol Martin Kristen, pričom na otázku, čo na nový vzhľad výbehu hovorí, uviedol, že Bojnice by mohli Prahu dokonca predstihnúť.

„Je to veľmi zaujímavé a pokiaľ sa im to podarí postaviť, tak to bude asi kvalitné zariadenie. Je tam všetko, čo tam má byť, bude to na úrovni Prahy, možno dokonca lepšie,“ uviedol skúsený ošetrovateľ, pričom dodal, že stavba slonej expozície v hlavnom meste Česka stála približne 13 miliónov eur.

Bojnická verzia exhibitu bude dvojnásobne väčšia, výbeh zaberie až 11 000 m2 plochy. Pôvodne ministerstvo rátalo, že výstavba bude stáť 2,7 milióna, avšak víťaz verejného obstarávania stanovil cenu na 4,3 milióna. „Uchádzači, ktorí predložili ponuky, prekročili uvedenú predpokladanú hodnotu zákazky najmä pri špecializovaných stavebných položkách definovaných na základe osobitných požiadaviek, určených pre bezpečnú a kvalitnú manipuláciu so živočíchmi,“ uvádza sa v materiáli k návrhu.

Ministerstvo odôvodňuje investíciu aj tým, že záhrada sa chystá chov rozšíriť. „V budúcnosti chce zoo získať ďalšie slony a nový pavilón im v tom bude nápomocný,“ vysvetľuje hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák s tým, že úprava existujúceho výbehu nepripadala do úvahy z dôvodu nových poznatkov v chovateľstve slonov a tiež ekonomickej neefektívnosti.

Nový pavilón pre slony:

Zastavaná plocha: 19 112 m2

Výbeh: 11 000 m2

Čo pribudne:

podzemné podlažie zapustené v teréne

sklad sena na druhom podlaží

4 boxy pre samice, dva boxy pre samca

tréningová stena v boxoch

kancelária s výhľadom na zvieratá

priestory pre návštevníkov

4 časti projektu:

časť pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov

vnútorný výbeh

hospodársky dvor

časť určená návštevníkom

Zoo v Európe:

Praha – 8 080 m2, 7 ks

Viedeň – 6 700 m2, 5 ks

Budapešť – 6 200 m2, 3 ks

Berlín – 6 000 m2, 6 ks

Varšava – 6 000 m2, 4 ks

19.12.2018: LP/2018/882 Návrh na vyslovenie súhlasu vlády Slovenskej republiky so začatím obstarávania stavby s názvom Ubikácia africkej fauny (nový pavilón slonov) v priestoroch Národnej zoologickej záhrady Bojnice

Zdroj: www.slov-lex.sk

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/882/pripomienky/zobraz

 

19.12.2018: Vláda schválila nový pavilón pre bojnické slony. Za vyše štyri milióny eur

Zdroj: www.slovensko.hnonline.sk

https://slovensko.hnonline.sk/1861812-vlada-schvalila-novy-pavilon-pre-bojnicke-slony-za-vyse-styri-miliony-eur

Hlavným cieľom výstavby nového pavilónu slonov je zabezpečiť pre tieto zvieratá vhodné chovné priestory.

Slony v Národnej zoologickej záhrade (NZOO) Bojnice dostanú nový pavilón. Vláda SR totiž v stredu na návrh ministerstva životného prostredia odobrila výstavbu ubikácie africkej fauny v priestoroch tejto ZOO.

Celková hodnota stavby má byť takmer 4,3 milióna eur s DPH, projektová dokumentácia stála 59.460 eur. Financuje to envirorezort z vlastných zdrojov.

Hlavným cieľom výstavby nového pavilónu slonov je zabezpečiť pre tieto zvieratá vhodné kvalitatívne a kvantitatívne vyhovujúce chovné priestory. Slony africké chová NZOO Bojnice ako jediná na Slovensku.

Ministerstvo tvrdí, že rekonštrukcia súčasných priestorov pre slony už neprichádzala do úvahy, lebo nezodpovedajú požiadavkám a definovaným chovateľským potrebám. “Ich prípadná úprava by bola z hľadiska potrieb chovu daného druhu zvierat rozsiahla a ekonomicky neefektívna,” argumentuje rezort.

Nový objekt je dispozične navrhnutý pre chov a ustajnenie päťčlenného stáda (štyri samice a jeden samec). Principiálne objekt možno rozdeliť na štyri časti – časť pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný výbeh pre zvieratá, hospodársky dvor a časť určená návštevníkom.

“Je to dobrá vec, že po 35 rokoch sa v Národnej zoologickej záhrade spraví niečo také, čo je pekné, a aj niečo také, čo je v 21. storočí už niekde inde samozrejmosťou,” povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Zároveň pripomenul, že sa suma po verejnom obstarávaní zvýšila. Podľa ministra ten, kto bol v zoologickej záhrade v Bojniciach, určite ocení, že sa tam niečo také vybuduje. Zároveň doplnil, že postupne sa do zoologickej záhrady investuje.

Pri otázke, či sa bude niečo prerábať aj v zoologickej záhrade v Bratislave, minister envirorezortu povedal, že zoologická záhrada patrí pod mesto, nie pod ministerstvo. “Financuje to mesto. My sme cez environmentálny fond minulý rok dávali prostriedky,” povedal.

19.12.2018: Národná zoo v Bojniciach dostane milióny eur, Pellegriniho vláda schválila stavbu pavilóna slonov

Zdroj: www.webnoviny.sk

https://www.webnoviny.sk/narodna-zoo-v-bojniciach-dostane-miliony-eur-pellegriniho-vlada-schvalila-stavbu-pavilona-slonov/

Národná zoologická záhrada v Bojniciach bude mať nový pavilón slonov za takmer 4,3 milióna eur, ktorý bude súčasťou plánovanej Ubikácie africkej fauny. S návrhom na začatie obstarávania stavby v stredu súhlasila vláda.

Päťčlenné stádo slonov

Cieľom je zabezpečiť vyhovujúce chovné podmienky a priestory pre slona afrického, ktorého ZOO Bojnice chová ako jediná zoologická záhrada na Slovensku. Pavilón slonov je navrhnutý pre chov a ustajnenie päťčlenného stáda slonov – štyri samice a jedného samca.

„Vzhľadom k zásadným zmenám a novým požiadavkám na chov afrických slonov v zajatí je potrebná realizácia nového pavilónu s aplikáciou bezpečnostných prvkov a opatrení pre zaručenie bezpečnosti pre chovateľov a veterinárnu asistenciu, no predovšetkým pre vytvorenie humánneho prostredia chovu so zaručením maximálneho pohodlia a bezpečnosti,“ píše ministerstvo životného prostredia v návrhu.

Pavilón slonov umiestnia v strede areálu ZOO Bojnice. Objekt možno rozdeliť na štyri časti – časť pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný výbeh pre zvieratá, hospodársky dvor a časť určená návštevníkom.

Od návštevníkov ich bude deliť priekopa

Z pohľadu počtu podlaží pôjde o členitú stavbu, keďže časť objektu bude dvojpodlažná, vnútorný výbeh zvierat jednopodlažný, návštevnícka časť bude mať dve nadzemné a jedno čiastočne podzemné podlažie. Vnútorný výbeh bude stenou rozdelený na výbeh pre slonice a samostatný výbeh pre samca.

Zvieratá budú do výbehu vstupovať priamo z ich boxov. Od časti pre návštevníkov ich bude deliť 1,5 metra hlboká a tri metre široká bezpečnostná priekopa zabezpečená elektrickým ohradníkom. Stavba sa bude hradiť zo štátneho rozpočtu. Pavilón slonov by mal začať fungovať od roku 2022.

21.12.2018: Slony v Bojniciach dostanú po 35 rokoch nový pavilón

Zdroj: www.ekonomika.sme.sk

https://ekonomika.sme.sk/c/22013601/slony-v-bojniciach-dostanu-po-35-rokoch-novy-pavilon.html

Pavilón bude stáť 4,3 milióna eur, hotový by mal byť v roku 2020. BRATISLAVA. Jediné slonice v slovenských zoologických záhradách – Maja a Gula – dostanú komfortnejší príbytok. Po 34 rokoch, ktoré prežili v starom pavilóne v bojnickej zoo, sa presťahujú do nových priestorov.

Pavilón bude stáť 4,3 milióna eur, peniaze poskytne ministerstvo životného prostredia. Výstavbu odobrila tento týždeň vláda.

Pôvodný bojnický pavilón pre slony má vysokú spotrebu energií, je zastaraný a stiesnený. Nové priestory postavia aj na novom mieste – v centrálnej časti zoo. Okolo budovy bude výbeh s trávou a stromami s rozlohou troch futbalových ihrísk. Zväčší sa aj vnútorný priestor – v porovnaní so súčasným výbehom bude dvadsaťnásobne väčší. Slony sa budú prechádzať po pieskovej podlahe a kúpať v jazierku.

20.6. 2018: Nový pavilón slonov!

Zdroj: www.zoobojnice.sk

Vzhľadom na neutíchajúcu kritiku ohľadom aktuálnych podmienok našich sloníc v zoo, vás chceme ubezpečiť, že nám nie je táto situácia ľahostajná!

Úplne nový pavilón pre slony, aj s vonkajším výbehom, je zahrnutý do rozvojových aktivít Národnej zoologickej záhrady Bojnice. Už dosť dlhý čas sme riešili podklady pre štúdiu, projektovú dokumentáciu, kompletnú administratívu, financie a pod. Je to veľmi náročný proces!

Prikladáme malú ochutnávku vizualizácie nového pavilónu slonov „na zelenej lúke“. Predpokladané začatie stavebných prác je naplánované na jeseň 2018.

19.12.2018: Slony v bojnickej ZOO dostanú nový pavilón

Zdroj: www.aktuality.sk

https://www.aktuality.sk/clanok/652547/slony-v-bojnickej-zoo-dostanu-novy-pavilon/

Slony v Národnej zoologickej záhrade (NZOO) Bojnice dostanú nový pavilón. Vláda SR totiž v stredu na návrh ministerstva životného prostredia odobrila výstavbu ubikácie africkej fauny v priestoroch tejto ZOO.

Celková hodnota stavby má byť takmer 4,3 milióna eur s DPH, projektová dokumentácia stála 59 460 eur. Financuje to envirorezort z vlastných zdrojov.

Hlavným cieľom výstavby nového pavilónu slonov je zabezpečiť pre tieto zvieratá vhodné kvalitatívne a kvantitatívne vyhovujúce chovné priestory. Slony africké chová NZOO Bojnice ako jediná na Slovensku.

Ministerstvo tvrdí, že rekonštrukcia súčasných priestorov pre slony už neprichádzala do úvahy, lebo nezodpovedajú požiadavkám a definovaným chovateľským potrebám. „Ich prípadná úprava by bola z hľadiska potrieb chovu daného druhu zvierat rozsiahla a ekonomicky neefektívna,” argumentuje rezort.

Zmena po 35 rokoch

Nový objekt je dispozične navrhnutý pre chov a ustajnenie päťčlenného stáda (štyri samice a jeden samec). Principiálne objekt možno rozdeliť na štyri časti – časť pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný výbeh pre zvieratá, hospodársky dvor a časť určená návštevníkom.

„Je to dobrá vec, že po 35 rokoch sa v Národnej zoologickej záhrade spraví niečo také, čo je pekné, a aj niečo také, čo je v 21. storočí už niekde inde samozrejmosťou,” povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Zároveň pripomenul, že sa suma po verejnom obstarávaní zvýšila. Podľa ministra ten, kto bol v zoologickej záhrade v Bojniciach, určite ocení, že sa tam niečo také vybuduje. Zároveň doplnil, že postupne sa do zoologickej záhrady investuje.

Pri otázke, či sa bude niečo prerábať aj v zoologickej záhrade v Bratislave, minister envirorezortu povedal, že zoologická záhrada patrí pod mesto, nie pod ministerstvo. „Financuje to mesto. My sme cez environmentálny fond minulý rok dávali prostriedky,” povedal.

14.2.2019: NOVÝ PAVILÓN SLONOV V NÁRODNEJ ZOO BOJNICE MÁ UŽ POLOŽENÝ ZÁKLADNÝ KAMEŇ

Zdroj: www.zoobojnice.sk

V bojnickej zoo dnes minister životného prostredia SR Lászlo Sólymos, minister financií Peter Kažimír, riaditeľ Národnej zoo Bojnice Milan Šovčík, ako aj zástupca zhotoviteľa stavby Combin Banská Štiavnica s.r.o. Ján Šimčík poklepali základný kameň výstavby nového pavilónu slonov. Týmto slávnostným aktom sa oficiálne začali práce na stavbe Ubikácia africkej fauny (nový pavilón slonov).

Súčasný pavilón slonov v zoologickej záhrade Bojnice slúžil celé desaťročia. No z hľadiska moderného chovu bol už nevyhovujúci. Som rád, že z fázy plánovania prechádzame k realizácii stavby a slony v našej zoo budú mať čoskoro dôstojnejší domov,“ povedal minister životného prostredia SR Lászlo Sólymos.

 

Nový pavilón bude stáť v centrálnej časti zoo a je navrhnutý nielen pre súčasné dve slonice, ale aj pre ďalšie slony, ktoré sa zoo pokúsi v budúcnosti získať. V prvej etape bude postavená nová budova a v ďalšej etape bude vybudovaný vonkajší výbeh pre slony, pričom nový areál bude mať približne 11 000 m².

Som rád, že na sviatok sv. Valentína môžeme takto symbolicky začať stavať nový pavilón pre slony.Verím, že do roka a do dňa, tak ako je plánované, budú mať tieto dve africké dámy Maja a Gula nielen nový domov, ale im v ňom pribudnú aj noví kamaráti“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Projekt nového pavilónu pripravovalo vedenie zoologickej záhrady dlhšiu dobu, keďže ide o náročnú a špecifickú stavbu. Objekt bude členený na priestor pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný a vonkajší výbeh pre zvieratá a časť určenú návštevníkom. Tí budú môcť pozorovať slony nielen zo zeme, ale aj z nadzemných lávok. Nový pavilón bude spĺňať najprísnejšie kritériá pre chov slonov a zároveň umožní zvieratám komfortnejšie prostredie a väčší priestor na pohyb.

„Začiatok výstavby nového pavilónu slonov je dôkazom neustále sa zlepšujúcich podmienok a starostlivosti o zvieratá, ktoré chováme v našej zoo. Pôvodný 35 ročný pavilón slonov je už dávno nevyhovujúci a  preto bola otázka času, kedy vybudujeme kvalitatívne lepšie podmienky pre chov jediných dvoch slonov afrických na Slovenku – sloníc Maji a Guli,“ povedal riaditeľ Národnej zoo Bojnice Milan Šovčík.

Výstavba nového pavilónu slonov bude stáť 4,3 milióna euro. Finančné prostriedky na tento zámer schválený Vládou SR, ktoré vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR. Výstavba pavilónu by mala trvať 12 mesiacov od odovzdania staveniska, a teda do nového domova by sa mali slony presťahovať v roku 2020.  Pôvodný pavilón slonov plánuje zoo prispôsobiť a využiť najmä na edukačné aktivity pre návštevníkov zoologickej záhrady.

14.2.2019: Slonice Maja a Gula z bojnickej zoo dostanú nový domov

Zdroj: www.teraz.sk

https://www.teraz.sk/spravy/slonice-maja-a-gula-z-bojnickej-zoo-dost/378490-clanok.html

Výstavbu novej ubikácie africkej fauny označila bojnická zoologická záhrada za historický míľnik v jej vývoji.

Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady Bojnice dostanú nový domov, v budúcnosti tam k nim majú pribudnúť i ďalšie slony. Výstavba pavilónu s areálom so zeleňou za viac ako štyri milióny eur sa začala vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby v areáli zoo za účasti ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) a ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD).

Výstavbu novej ubikácie africkej fauny označila bojnická zoologická záhrada za historický míľnik v jej vývoji. “Míľnik znamená, že sme sa odrazili od nejakého pomyselného dna, kde sme sa dostali a mali sme svoj štandard. Míľnik znamená, že ideme stavať nové veci, veľké veci, ktoré sú už nadčasové,” skonštatoval riaditeľ zoo Milan Šovčík.

Nový pavilón slonov bude mať i betónovú budovu, no podľa neho nebude uzatvorenou kobkou. “Bude to vzdušný, krásny a veľký priestor, kde budú mať slony svoju kóju a nebudú už na reťazi. Bude tam tiež veľmi veľa zelene,” priblížil.

Zoologická záhrada v Bojniciach má regionálny charakter, je národnou, jedinečnou a plánovaný pavilón je práve potvrdením tohto trendu, vyhlásil Sólymos. “Veľmi nás teší, že budeme mať niečo jedinečné, na čo môžeme byť hrdí a čo nám budú závidieť aj za hranicami,” poznamenal.

Maja a Gula podľa riaditeľa nebudú jedinými obyvateľkami nového pavilónu. “Plánujeme rozšíriť chov. Maja a Gula sú tu v podstate na dožitie, keďže majú 35 rokov. Pribudnú k nim ešte dve ďalšie samice a prípadne donesieme ešte jedného samca,” avizoval.

Výstavbu nového areálu pre slony bude envirorezort, ktorý je zriaďovateľom zoo, financovať z vlastných zdrojov. Zámer mu odobrila vláda SR na svojom rokovaní v závere minulého roka. Dodávateľ stavby predpokladá, že by mal byť hotový do 12 mesiacov. “Vnímame zoologické záhrady na Slovensku ako dôležité pre cestovný ruch a každý vie, že v Bojniciach je popri zámku zoologická záhrada, čo púta tie státisíce ľudí, ktoré do Bojníc prichádzajú. Chceme v tom pokračovať. Ide o to, aby služby boli vo vyššej kvalite a aby aj životný štandard zvierat, ktoré sú tu vystavované, bol na tej správnej úrovni,” dodal Kažimír.

Vybudovanie novej ubikácie pre africkú faunu nie je jediným zámerom zoo, tá má do budúcna záujem postupne dobudovať svoj areál, aby bola konkurencieschopná v rámci celej Európy. Slony chová bojnická zoo ako jediná na Slovensku.

16.2.2019: Nehumánnym podmienkam pre slony v Bojnickej zoo je koniec: TAKTO si budú nažívať Maja a Gula!

Zdroj: www.cas.sk

https://www.cas.sk/clanok/803752/nehumannym-podmienkam-pre-slony-v-bojnickej-zoo-je-koniec-takto-si-budu-nazivat-maja-a-gula/

Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady Bojnice dostanú nový domov, v budúcnosti tam k nim majú pribudnúť i ďalšie slony.

Výstavba pavilónu s areálom so zeleňou za viac ako štyri milióny eur sa začala vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby v areáli zoo. Výstavbu novej ubikácie africkej fauny označila bojnická zoologická záhrada za historický míľnik v jej vývoji. “Míľnik znamená, že sme sa odrazili od nejakého pomyselného dna, kde sme sa dostali a mali sme svoj štandard. Míľnik znamená, že ideme stavať nové veci, veľké veci, ktoré sú už nadčasové,” skonštatoval riaditeľ zoo Milan Šovčík.

Nový pavilón slonov bude mať i betónovú budovu, no podľa neho nebude uzatvorenou kobkou. “Bude to vzdušný, krásny a veľký priestor, kde budú mať slony svoju kóju a nebudú už na reťazi. Bude tam tiež veľmi veľa zelene,” priblížil.

Maja a Gula podľa riaditeľa nebudú jedinými obyvateľkami nového pavilónu. “Plánujeme rozšíriť chov. Maja a Gula sú tu v podstate na dožitie, keďže majú 35 rokov. Pribudnú k nim ešte dve ďalšie samice a prípadne donesieme ešte jedného samca,” avizoval. Výstavbu nového areálu pre slony bude envirorezort, ktorý je zriaďovateľom zoo, financovať z vlastných zdrojov. Zámer mu odobrila vláda SR na svojom rokovaní v závere minulého roka. Dodávateľ stavby predpokladá, že by mal byť hotový do 12 mesiacov.

Vybudovanie novej ubikácie pre africkú faunu nie je jediným zámerom zoo, tá má do budúcna záujem postupne dobudovať svoj areál, aby bola konkurencieschopná v rámci celej Európy. Slony chová bojnická zoo ako jediná na Slovensku.

19.2.2019: V bojnickej ZOO vybudujú nový pavilón pre slony

Zdroj: www.reginazapad.rtvs.sk

https://reginazapad.rtvs.sk/clanky/regionalna-publicistika/188279/v-bojnickej-zoo-vybuduju-novy-pavilon-pre-slony

Poznáte slonice Maju a Guľu? Určite ste sa s nimi minimálne jedenkrát stretli. Samozrejme, pokiaľ ste boli na návšteve v  Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach. Tieto dve slonice tam žijú vyše 35 rokov. Mnohých návštevníkov, ale aj zamestnancov trápilo, v akých priestoroch žijú. V bojnickej zoo nedávno poklepaním základného kameňa stavby, odštartovali budovanie nového pavilónu pre slony, ktorého súčasťou bude areál so zeleňou. Tento moment je akýmsi míľnikom pre bojnickú Zoo. S jej riaditeľom sa rozprával Lukáš Števík. Hovorí Milan Šovčík.

Maja a Guľa, podľa riaditeľa, nebudú jedinými obyvateľkami nového pavilónu. Ako prezradil, bojnická zoo má v pláne rozšíriť chov. Slonice Maja a Guľa sú v zoo na dožitie, keďže majú cez 35 rokov. K nim pribudnú ešte dve ďalšie samice a prípadne samec. Vybudovanie novej ubikácie pre africkú faunu nie je jediným zámerom Zoo, tá má do budúcna záujem postupne dobudovať svoj areál, aby bola konkurencieschopná v rámci celej Európy. Slony chová bojnická Zoo ako jediná na Slovensku.

4.2.2020: Smutná správa pre slonice v bojnickej zoo: Maja a Gula sa nového domova tak skoro nedočkajú

Zdroj: www.cas.sk

https://www.cas.sk/clanok/939761/smutna-sprava-pre-slonice-v-bojnickej-zoo-maja-a-gula-sa-noveho-domova-tak-skoro-nedockaju/

Najhoršie obdobie počas svojej existencie prežíva najstaršia slovenská zoo. Ľudoprázdny areál pripomína mesto duchov a vtáčia chrípka, ktorá v zoo zúri, má dosah aj na ostatné zvieratá. Po ohrozených vtákoch má choroba veľký vplyv aj na obľúbené slonice, ktoré sa mali takmer po 40 rokoch sťahovať do novučičkého areálu.

Brány bojnickej zoo zostávajú aj naďalej zatvorené. Zamestnanci sa zo všetkých síl snažia minimalizovať dosahy smrteľnej vtáčej chrípky. „Regionálna veterinárna a potravinová správa Prievidza nariadila Národnej zoo Bojnice vykonať desiatky opatrení. Všetky z nich sme dodržali, naďalej dodržiavame a budeme dodržiavať,“ povedal hovorca bojnickej zoo Jaroslav Slašťan.

Samotné ochorenie nemá vplyv len na najzraniteľnejšie operence, ale dôsledky smrteľného vírusu pociťujú aj ostatné zvieratá, ale aj návštevníci. „Zrušili sme všetky najbližšie plánované podujatia a tiež všetky, ktoré sa mali zrealizovať v mesiaci február, ako sú Zookrúžky, Zooškola, Zoolampa, Svetový deň mokradí a Medzinárodný deň zebier,“ prezradil J. Slašťan a dodal, že jedným z prísnych opatrení bolo aj pozastavenie všetkých stavebných činností. Najväčší miláčikovia obľúbenej zoo slonice Maja a Gula si tak budú musieť počkať na svoj nový domov o niečo dlhšie.

Pavilón mal byť podľa pôvodných plánov postavený za 12 mesiacov a do nového domova sa mali slonice presťahovať v roku 2020. Nový pavilón bude spĺňať najprísnejšie kritériá pre chov slonov a zároveň umožní zvieratám komfortnejšie prostredie a väčší priestor na pohyb. Pribudnúť by mali aj ďalšie slonice a slon. Splnenie tohto slonieho sna však zatiaľ zostáva pre vtáčiu chrípku v nedohľadne.

Maja a Gula

Slonice Maja a Gula sú v bojnickej zoo od 28. augusta 1984. Odchytili ich pravdepodobne o rok skôr v Zimbabwe. Sloníčatá sa najskôr volali Maja a Aja a vymenili ich za pštrosy emu, muflóny, srny a rysy. Tvrdohlavé zvieratá narobili svojim ošetrovateľom zo začiatku mnoho starostí. Tí sa im však trpezlivo venovali a dnes 37-ročné slonice ovládajú viac ako 25 povelov.

14.2.2020: Slonice Maja a Gula dostanú nové kamarátky

Zdroj: www.spravy.pravda.sk

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/502217-slonice-maja-a-gula-dostanu-nove-kamaratky/

Takto o rok sa bojnické slonice Maja a Gula budú môcť poprechádzať po novom výbehu plnom zelene. Ba dokonca k dvom sloniciam, ktoré sú jediné na Slovensku, pribudnú aj ďalšie.

Riaditeľ Národnej zoo Bojnice Milan Šovčík výstavbu pavilónu pre slony vníma ako odrazenie sa od pomyselného dna. Chystajú sa na nové, veľké veci. „Budeme postupne dobudovávať areál zoologickej záhrady, aby sme boli konkurencieschopní v rámci celej Európy,“ hovorí s odhodlaním. Zoo totiž plánuje investovať aj do pavilónu šeliem, ktorý je tiež zastaraný. Šovčík dodáva, že Maja a Gula, ktoré sú na Slovensku už vyše tridsať rokov, nebudú v novom pavilóne slonov osamelé.

„Postupne plánujeme rozšíriť chov. Maja a Gula sú u nás na dožitie, pribudnú k nim ďalšie dve samice a prípadne aj jeden samec,“ pokračuje o plánoch. Nový areál bude podľa neho oveľa väčší ako súčasný. Slonice budú mať oveľa väčší výbeh, supermoderné vnútorné priestory a okolo seba veľa zelene.

Základný kameň prišli do Bojníc poklepať dokonca dvaja ministri. „Financmajster“ Peter Kažimír (Smer) spresnil, že na nový pavilón pôjdu štyri milióny eur. „Teraz je dôležité, aby bol tento pavilón postavený v cene, kvalite a čase a aby bol konkurencieschopný akýmkoľvek pavilónom v Európe, vo svete z hľadiska chovu afrických slonov, ktoré sú na Slovensku jediné,“ povedal Kažimír.

Podľa Kažimíra sú zoologické záhrady veľkými ťahákmi pre cestovný ruch. Bojnice sú navyše špecifické aj zámkom, ktorý patrí k najkrajším v Európe. Hneď vedľa neho stojí najstaršia slovenská zoo. Obe tieto atrakcie ročne pritiahnu množstvo turistov z celého sveta. „Vážime si to, čo tu ľudia v zoo pre zvieratá, ale aj pre návštevníkov robia. Ide o to, aby boli služby vo vyššej kvalite a aby aj životný štandard zvierat bol na tej správnej úrovni,“ uzavrel Kažimír.

Výstavba pavilónu slonov aj podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd), ktorého rezort je zriaďovateľom národnej zoo, znamená veľké plus pre Slovensko. „Je to jedinečná záhrada a nás veľmi teší, že budeme mať niečo výnimočné, niečo, na čo môžeme byť hrdí a čo nám môžu závidieť aj za hranicami,“ dodal Sólymos.

Maju a Gulu priviezli do zoo v Bojniciach ešte ako mláďatá 28. augusta 1984. Odchytené boli pravdepodobne o rok skôr v Zimbabwe, ktoré práve zažívalo niekoľkoročné obdobie sucha. Keďže slony ničili aj zvyšky vegetácie, rozhodlo sa o ich regulácii. Mladé slony vtedy ponúkali svetovým zoo a obchodníkom so zvieratami. Slonie dievčatá sa najskôr volali Maja a Aja, tú však z praktických dôvodov premenovali na Gulu. Maju vymenili za pštrosy emu, muflóny, srny a rysa, za Gulu zaplatili 84-tisíc vtedajších devízových korún.

Slonice boli spočiatku útočné, neovládateľné, nedali sa ošetrovať a nik si s nimi nevedel rady. Neskôr sa ich vďaka ošetrovateľom, ktorí sa im venovali, podarilo skrotiť a naučiť až 25 povelov. Vedia na povel zodvihnúť nohu, chobot, ľahnúť si, sadnúť, vyložiť nohu na kameň aj odviezť ošetrovateľa. Pavilón, kde Maja s Gulou žijú, začali čiastočne rekonštruovať v roku 2005, keď vymenili podlahové vykurovanie. Dlhé roky ho kritizovala verejnosť aj ochrancovia zvierat, ktorým sa zdal malý, nevhodný, betónový a s minimálnym výbehom. Dnes majú slonice 36 rokov a pavilón, kde žijú, už nezodpovedá moderným kritériám. Nový pavilón bude stáť na zelenej lúke, slonice dostanú nové vnútorné priestory a budú mať aj dostatok miesta vo výbehu.

15.2.2020: V bojnickej ZOO začali budovať nový pavilón pre slony

Zdroj: www.dromedar.sk

https://dromedar.zoznam.sk/cl/100105/1772881/V-bojnickej-ZOO-zacali-budovat-novy-pavilon-pre-slony

Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady Bojnice dostanú nový domov, v budúcnosti tam k nim majú pribudnúť i ďalšie slony. Výstavba pavilónu s areálom so zeleňou za viac ako štyri milióny eur sa začala vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby v areáli ZOO.

Výstavbu novej ubikácie africkej fauny označila bojnická zoologická záhrada za historický míľnik v jej vývoji. “Míľnik znamená, že sme sa odrazili od nejakého pomyselného dna, kde sme sa dostali a mali sme svoj štandard. Míľnik znamená, že ideme stavať nové veci, veľké veci, ktoré sú už nadčasové,” skonštatoval riaditeľ zoo Milan Šovčík.

Nový pavilón slonov bude mať i betónovú budovu, no podľa neho nebude uzatvorenou kobkou. “Bude to vzdušný, krásny a veľký priestor, kde budú mať slony svoju kóju a nebudú už na reťazi. Bude tam tiež veľmi veľa zelene,” priblížil.

Zoologická záhrada v Bojniciach má regionálny charakter, je národnou, jedinečnou a plánovaný pavilón je práve potvrdením tohto trendu, vyhlásil Sólymos. “Veľmi nás teší, že budeme mať niečo jedinečné, na čo môžeme byť hrdí a čo nám budú závidieť aj za hranicami,” poznamenal.

Maja a Gula podľa riaditeľa nebudú jedinými obyvateľkami nového pavilónu. “Plánujeme rozšíriť chov. Maja a Gula sú tu v podstate na dožitie, keďže majú 35 rokov. Pribudnú k nim ešte dve ďalšie samice a prípadne donesieme ešte jedného samca,” avizoval.

Výstavbu nového areálu pre slony bude envirorezort, ktorý je zriaďovateľom zoo, financovať z vlastných zdrojov. Zámer mu odobrila vláda SR na svojom rokovaní v závere minulého roka. Dodávateľ stavby predpokladá, že by mal byť hotový do 12 mesiacov. “Vnímame zoologické záhrady na Slovensku ako dôležité pre cestovný ruch a každý vie, že v Bojniciach je popri zámku zoologická záhrada, čo púta tie státisíce ľudí, ktoré do Bojníc prichádzajú. Chceme v tom pokračovať. Ide o to, aby služby boli vo vyššej kvalite a aby aj životný štandard zvierat, ktoré sú tu vystavované, bol na tej správnej úrovni,” dodal Kažimír.

Vybudovanie novej ubikácie pre africkú faunu nie je jediným zámerom zoo, tá má do budúcna záujem postupne dobudovať svoj areál, aby bola konkurencieschopná v rámci celej Európy. Slony chová bojnická zoo ako jediná na Slovensku.

14.2. 2020: Ubikácia africkej fauny

Zdroj: www.zoobojnice.sk

Presne pred rokom, 14. februára 2019 sa poklepaním základného kameňa oficiálne začali realizovať v Národnej ZOO Bojnice práce na stavbe Ubikácia africkej fauny. Finančné prostriedky na tento zámer schválený Vládou SR vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR. Nový pavilón je dôkazom neustále sa zlepšujúcich podmienok a starostlivosti o zvieratá v Národnej zoo Bojnice. Nielenže spĺňa najprísnejšie chovateľské kritériá, ale zároveň poskytne slonom komfortnejšie prostredie a väčší priestor na pohyb.

Stavba nového pavilónu sa realizovala v centrálnej časti zoo. Je navrhnutá nielen pre súčasné dve slonice – Maju a Gulu, ale aj pre ďalšie slony, ktoré sa Národná zoo Bojnice pokúsi v budúcnosti získať. V prvej etape sa postavila nová budova a v ďalšej etape sa buduje vonkajší výbeh pre slony, pričom nový areál bude mať celkovú výmeru približne 11 000 m2. Objekt pavilónu Ubikácie africkej fauny je členený na priestor pre ustajnenie zvierat a zázemie pre zamestnancov, vnútorný a vonkajší výbeh pre zvieratá a časť, ktorá bude určená návštevníkom Národnej zoo Bojnice.

Foto1: Presne pred rokom, 14. februára 2019 sa poklepaním základného kameňa oficiálne začali realizovať v Národnej ZOO Bojnice práce na stavbe Ubikácia africkej fauny. Poklepanie základného kameňa, 14.2.2019

4.6.2020: Pavilón slonov bude atraktívnejší

Zdroj: Televizia Prievidza

https://www.youtube.com/watch?v=TySAg8Gi4-o

Vlani vo februári začala v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach výstavba nového pavilónu slonov. V súčasnosti stavbári dokončujú práce na budove a zároveň robia aj vonkajší výbeh pre slony.

4.6.2020: Nový pavilón slonov v bojnickej zoo dokončia neskôr. Vieme ako bude vyzerať

Zdroj: www.myhornanitra.sme.sk

https://myhornanitra.sme.sk/c/22418532/foto-novy-pavilon-slonov-v-bojnickej-zoo-dokoncia-neskor-vieme-ako-bude-vyzerat.html

Ubikácia africkej fauny mala byť hotová v prvej štvrtine tohto roka. Aj keď sa plánovaný termín spustenia posúva, práce sú momentálne v plnom prúde. Pozrite si fotografie, ako nový pavilón slonov vzniká. BOJNICE. Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach čakajú na nový domov. Bojnická zoo po viac ako 35 rokoch buduje nový areál slonov, ktorý bude ubikáciou africkej fauny. Práce začali v polovici minuloročného februára slávnostným poklepaním základného kameňa stavby.

Výstavba ubikácie mala byť hotová do dvanástich mesiacov. „Urobíme všetko preto, aby sme to stihli. Počasie ešte nie je ideálne, je len február. Ale určite sa budeme snažiť, aby sme lehotu výstavby dodržali,“ potvrdil vtedy zástupca zhotoviteľa stavby, spoločnosti Combin, Ján Šimčík.

Práce sa pozdržali

Stavba však hotová nie je doteraz. Jej dokončenie pozdržalo niekoľko okolností. Vtáčia chrípka, ktorá zoo zasiahla vo veľkom meradle, aj koronavírus. Momentálne sú práce v plnom prúde. Robotníci dokončujú stavbu novej budovy a pracujú na vonkajšom výbehu pre slony. „Chceli sme to otvárať už tento rok.

4.6.2020: Video: Nový pavilón slonov bude atraktívnejší, otvoria ho však neskôr.

Vlani vo februári začala v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach  výstavba nového pavilónu slonov. V súčasnosti stavbári dokončujú práce  na budove a zároveň robia aj vonkajší výbeh pre slony.

https://www.youtube.com/watch?v=TySAg8Gi4-o&feature=emb_title

10.6.2020: Nové priestory začnú slonice z bojnickej zoo využívať budúci rok

Zdroj: www.enviroportal.sk

https://www.enviroportal.sk/clanok/nove-priestory-zacnu-slonice-z-bojnickej-zoo-vyuzivat-buduci-rok

Nové priestory začnú slony africké z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach využívať budúci rok. Pavilón so zázemím už dlhšie budujú v centrálnej časti zoo, kde chce zoo okrem Maji a Gule sústrediť i ďalšie druhy africkej fauny.

,,Ubikácia africkej fauny bude najmodernejším pavilónom nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe. Bude členená na päť častí, bude tam časť na ustajnenie slonov, časť pre zázemie zamestnancov, vonkajšie a vnútorné výbehy pre slony a taktiež časť pre návštevníkov,” načrtol pre TASR hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Verejnosť sa bude môcť na Maju a Gulu po novom podľa neho pozrieť z úplne iného pohľadu ako doposiaľ. ,,Tento pohľad bude nevšedný a veríme, že pritiahne množstvo turistov a návštevníkov do našej zoologickej záhrady. Slony budú môcť pozorovať aj z nadhľadu. Vstup aj výstup z pavilónu bude formou nadzemných mostíkov, z ktorých návštevníci budú môcť pozorovať slony,” priblížil.

Stavebné práce nielen na tomto pavilóne, ale i na ostatných investíciách musela zoo prerušiť pre pandémiu nového koronavírusu a výskyt vtáčej chrípky začiatkom tohto roka. ,,My sme sľubovali otvorenie v tomto roku, ale, bohužiaľ, keďže došlo k situácii aj s novým koronavírusom a vtáčou chrípkou, pravdepodobne budeme pavilón otvárať až začiatkom budúceho roka,” avizoval hovorca zoo.

Miesto v novej expozícii by nemali nájsť len Maja s Gulou. ,,Keďže názov investície je pavilón africkej fauny, budeme sa snažiť centralizovať africké druhy práve do tejto časti a vytvoriť im dôstojné podmienky na život. Plánujeme tiež nové druhy zvierat, veľmi atraktívne z návštevníckeho pohľadu, ale zatiaľ nechceme hovoriť, o ktoré konkrétne pôjde,” dodal Slašťan.

Nová ubikácia africkej fauny je podľa zoo historicky najvýznamnejšou investíciou. Financuje ju Ministerstvo životného prostredia SR ako zriaďovateľ zoo.