Varan modrý

Varan modrý

Varany modré (Varanus macraei) sú absolútnou chovateľskou senzáciou a svetovou raritou. Pre vedu boli objavené len v roku 2001! Objavili ich nemeckí bádatelia na ostrove Batanta pri pobreží Irian Jaya (indonézska časť ostrova Papua Nová Guinea). Vedecké druhové meno dostali podľa Duncana MacRaeho, zakladateľa plazieho parku “Rimba” na ostrove Bali. Prvýkrát na svete sa rozmnožili v ZOO Plzeň v roku 2008, odkiaľ pochádzajú aj naše jedince. Na čiernom podklade má medzi varanmi ojedinelé modro sfarbené šupiny, vytvárajúce škvrny, ktoré sa môžu spájať do chrbtových pásov. Špička papule je svetlomodrá, spodná čeľusť je biela. Spodná strana nôh je jednotne svetlo tyrkysová. Chvost je veľmi dlhý a uchopovací, asi dvakrát dlhší ako dĺžka ostatného tela. Dorastá do celkovej dĺžky až 100 cm (telo obvykle okolo 35 cm). Varan modrý sa považoval najprv za poddruh varana smaragdového (Varanus prasinus-complex), dnes sa prikláňa k názoru samostatného druhu.

Žijú osamele, len v období rozmnožovania môžu tvoriť skupinky. Poznatkov o množení je veľmi málo. Sú to stromové plazy tropických dažďových lesov, potrebujú vysokú teplotu a vlhkosť. Rozdiely medzi pohlaviami sú nepatrné. Samce mávajú o čosi väčšiu hlavu a celkovo sú mierne väčšie. Rozdiel sa dá zistiť aj pri prehliadke pohlavných orgánov. Dolná čeľusť samíc je rovnejšia, u samcov viac prehnutejšia. Pohlavne dospievajú vo veku okolo 1,5 roka. Naša zoo chová tento unikátny druh plaza od roku 2010.

Raja pávooká

Raja pávooká

Raja pávooká je jedným z dvadsiatich druhov sladkovodných rají čeľade Potamotrygonidae, radu Rajiformes, triedy Chodrichthyes. Jej domovom sú riečne systémy Orinoka, Amazonky a Paraná. Evolučne vznikla z morských predchodcov. Vyznačuje sa diskovitým tvarom tela, ktorého priemer môže byť až jeden meter. Je to živorodý druh. Hmotnosť dospelých jedincov dosahuje 3 až 5 kg. Na krátkom chvoste nemajú nijakú plutvu, malé brušné plutvy sú zložené pod prsnými plutvami. Ich potravou sú malé ryby a bezstavovce. Na chrbtovej strane tela majú na hnedom podklade množstvo čiernych krúžkov alebo očiek so žltasto sfarbeným vnútrom. Sladkovodné raje majú len málo predátorov, lovia ich iba niektoré veľké ryby a kajmany. V niektorých častiach Amazónie ich považujú pre ich jedovaté chvostové tŕne za nebezpečnejšie ako pirane alebo elektrické úhory. Raje z odchovu ZOO Zlín sme chovali v rokoch 2007-2013, v roku 2014 sme chov obnovili dvoma novými samicami.

Matamata

Matamata

Amazonský predátor, lovec rýb, vodná korytnačka s najčudesnejšou hlavou a príveskami. Svojim neobvyklým vzhľadom imituje kus kôry alebo opadané listy. Z hľadiska evolúcie je to jedna z najstarších korytnačiek. Pochádza zo severnej časti Južnej Ameriky, kde žije najmä v povodí Amazonky a Orinoka. Dorastá do 45 cm a váži až 15 kg. Jej hlava má trojuholníkovitý tvar s typickým rúrkovitým nosom; veľmi nápadné sú aj strapcovito visiace kúsky kože a plochý pancier s ostrými štítkami. Má rada plytké a teplé vody. V jednej polohe dokáže vydržať bez nadýchnutia aj celé hodiny, no nevie moc dobre plávať. Na svoju korisť trpezlivo čaká a keď sa táto priblíži vcucne ju obrovskými ústami. Živí sa výlučne rybami a inými vodnými živočíchmi. V prírode je dosiaľ veľmi bežná a nemá prirodzených nepriateľov. V zoo sa chová zriedkavo.