Sú plameniaky ľaváci alebo praváci?
Úvod » Sú plameniaky ľaváci alebo praváci?

Sú otázky, ktoré od návštevníkov dostávame pravidelne. O jednej som písala už minule – bola to otázka akej farby je zebra. Ďalšou, veľmi častou otázkou je – prečo stojí plameniak na jednej nohe?

Plameniaky patria medzi najobľúbenejšie operence v našej zoo. Ich krásna farba, zahnutý zobák a elegantná chôdza v kŕdli zaujme aj tých návštevníkov, ktorý inak vtáky veľmi neobľubujú. A ak ich budete chvíľu pozorovať, isto si všimnete, že často stoja na jednej nohe. Ale prečo?

Táto otázka nezaujíma iba nás, ale venovali sa jej aj výskumníci z Ameriky. Prišli s teóriou, že plameniaky takto regulujú svoju telesnú teplotu. Matthew Anderson a Sarah Williams skúmali aj to, či sú plameniaky ľaváci alebo praváci – teda či stoja častejšie na ľavej alebo pravej nohe. Žiaľ, to či je viac pravákov alebo ľavákov nezistili – zvieratá nepreferovali jednu z nôh častejšie. Avšak pri odpočinku si častejšie ukladajú hlavu na jednu stranu častejšie než na druhú.

Stále ale nevieme, prečo stoja na jednej nohe. Kedysi sa verilo, že státie na jednej nohe pomáha zmenšiť únavu nôh, alebo že ide o opatrenie pred predátormi – podľa určitých názorov plameniak rýchlejšie „vyštartuje“ na útek, keď stojí na jednej nohe. Nič z toho sa nepotvrdilo, rovnako ani to, že by lepšie odolávali poveternostným podmienkam – práveže pri státí na jednej nohe musia vyložiť viac energie, aby odolali vetru.

Zaujímavé však je, že plameniaky radšej stoja na jednej nohe keď sú vo vode, než keď sú na súši. A tu už sa dostávame k odpovedi. Zabraňujú tak veľkému úniku tepla. Voda z tela odoberá viac telesného tepla, takže keby vo vode stáli na oboch nohách, strácali by ho priveľa. Nohy tiež striedajú, aby sa jedna z nich enormne neprechladila.

Takto podobne sa chovajú aj iné druhy vtákov, ako bociany alebo kačice. Overiť si túto teóriu môžete na našej skupine plameniakov čilských, ktorých nájdete hneď za pavilónom primátov.

Simona Kubičková

Zdroj: news.bbc.co.uk

Foto: Simona Kubičková