Vedomostnú súťaž ZOO LYMPIÁDA 2024 vyhral Tomáš Klopan
2. júla 2024
Úvod » Vedomostnú súťaž ZOO LYMPIÁDA 2024 vyhral Tomáš Klopan

V Národnej zoologickej záhrade Bojnice sa tento rok konal už šiesty ročník vedomostnej súťaže ZOO LYMPIÁDA. Bojnická zoo ju organizuje v spolupráci s Knižnicou Jána Kollára v Kremnici. Svoje sily si prišlo 26. júna zmerať 183 žiakov, študentov i dospelých. Hlavnú cenu v podobe elektrickej kolobežky si z Bojníc po finálovom súboji  odniesol Tomáš Klopan.

Absolútny víťaz ZOO LYMPIÁDY 2024 Tomáš Klopan. Zdroj: Nzoo Bojnice

„Otázky boli ťažké aj ľahké, ale dalo sa to zvládnuť. Najviac ma potrápila téma Potvory z našich potokov,“ prezradil Tomáš Klopan zo Základnej školy Malonecpalská v Prievidzi. „Tento rok sme veľmi spokojní. ZOO LYMPIÁDY sa zúčastnilo historicky najviac súťažiacich,“ zhodnotila šiesty ročník súťaže hovorkyňa bojnickej zoo Andrea Klasová.

Úloha zo ZOO LYMPIÁDY 2024. Zdroj: Nzoo Bojnice

Aj tento rok sa súťažilo v piatich kategóriách: materské školy, základné školy – I. stupeň, základné školy – II. stupeň, stredné školy a dospelí. Kým najväčší záujem je u žiakov základných škôl, dospelí so súťažením stále váhajú. „Stretávame sa s obavami, že deti budú lepšie ako dospelí. Ale to nie je na škodu. Tak dieťa ako aj dospelý sa musí rovnako pripravovať na naše otázky,“ povedala Andrea Klasová.

Stanovište – ZOO LYMPIÁDA 2024. Zdroj: Nzoo Bojnice

Cieľom súťaže ZOO LYMPIÁDA , ktorú organizuje Národná zoologická záhrada Bojnice v spolupráci s Knižnicou Jána Kollára v Kremnici, je vyvolať záujem o témy ekológie a ochrany životného prostredia. Tento druh súťaže je na Slovensku unikátny.

Súťažiaca. ZOO LYMPIÁDA 2024. Zdroj: Nzoo Bojnice

Absolútnym víťazom ZOO LYMPIÁDY sa stáva súťažiaci s najvyšším počtom dosiahnutých bodov. Hlavnú cenu si tak môže odniesť predškolák, ale i dospelý. V prípade, že majú súťažiaci rovnaký počet bodov a nedá sa určiť, kto skončí na konkrétnom mieste, rozhoduje o víťazovi rozstrel.

Kompletná výsledková listina tu.